Монгол Улсад орчин цагийн шүүх байгуулагдсаны 105, Монгол Улсын Дээд шүүх байгуулагдсаны 90 жилийн ойд зориулсан “ШҮҮХИЙН СПОРТЫН ИХ НААДАМ – 2016” тэмцээнийг амжилттай зохион байгуулав

2016 оны 11 сарын 14 2049

    Улсын Дээд шүүхээс Монгол Улсад орчин цагийн шүүх байгуулагдсаны 105, Монгол Улсын Дээд шүүх байгуулагдсаны 90 жилийн ойд зориулсан “ШҮҮХИЙН СПОРТЫН ИХ НААДАМ – 2016” тэмцээнийг 2016 оны 11 дүгээр сарын 9-11-ний өдрүүдэд сагсан бөмбөг, гар бөмбөг, ширээний теннис, шатар гэсэн спортын 4 төрлөөр “Буянт-Ухаа” спортын ордонд амжилттай зохион байгууллаа.

    Уг наадамд аймаг, нийслэл, дүүргийн шүүхийн нийт 31 багийн 672 тамирчид оролцож, авхаалж самбаа, ур чадвараа сорьсны дотор олон улсын хэмжээний мастер, спортын мастер, дэд мастер цол, зэрэгтэй тамирчид олон байсан нь тэмцээнийг улам өрсөлдөөнтэй болгосон юм.

    “Шүүхийн спортын их наадам-2016” тэмцээнд багийн дүнгээр Б.Цогт ахлагчтай, Улсын Дээд шүүхийн баг 36 оноогоор тэргүүлж, Ц.Мөнхсайхан ахлагчтай, Дорнод аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн баг 60 оноогоор “аман хүзүүдэж”, С.Олзод ахлагчтай, Нийслэлийн Баянгол, Хан-Уул, Сонгинохайрхан дүүргийн эрүүгийн хэргийн анхан шатны шүүхийн баг 64 оноогоор 3-р байрт шалгарсан байна.

    Тус наадамд анх удаа Монголын нийт шүүхүүд оролцсон нь онцлог бөгөөд нийт тамирчид болон тэднийг хөгжөөн дэмжсэн бүх хүмүүст талархал илэрхийлье.

    Тэмцээний дэлгэрэнгүй дүнг танилцуулбал.

Шатар: Эрэгтэй

Д/д

Байгууллагын нэр

Тамирчны овог, нэр

Албан тушаал

Байр

1

Шүүхийн Ерөнхий зөвлөл

Ш.Мааний

Мэргэжилтэн

I

2

Нийслэлийн Эрүү, Иргэний хэргийн давж заалдах шатны шүүх

Х.Содном-Иш

Шүүгчийн туслах

II

3

Улсын Дээд шүүх

М.Дамирансүрэн

Ерөнхий шүүгчийн ажлын албаны дарга

III

 


Шүүхийн ерөнхий зөвлөлийн тамирчин  Ш.Мааний

 


Нийслэлийн Эрүү, Иргэний хэргийн давж заалдах шатны шүүхийн тамирчин Х.Содном-Иш

 


Улсын Дээд шүүхийн тамирчин М.Дамирансүрэн

 

Шатар:Эмэгтэй

Д/д

Байгууллагын нэр

Тамирчны овог, нэр

Албан тушаал

Байр

1

Улсын Дээд шүүх

Э.Энхжаргал

Шүүгчийн туслах

I

2

Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Иргэний хэргийн анхан шатны шүүх

Б.Оюу-Энх

Мэдээлэл технологийн мэргэжилтэн

II

3

Завхан аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

Т.Балжинням

Шүүгч

III

 


Улсын Дээд шүүхийн тамирчин Э.Энхжаргал

 


Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Иргэний хэргийн анхан шатны шүүхийн тамирчин Б.Оюу-Энх

 


Завхан аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн тамирчин Т.Балжинням

 

Ширээний теннис: Эрэгтэй

Д/д

Байгууллагын нэр

Тамирчны овог, нэр

Албан тушаал

Байр

1

Улсын Дээд шүүх

Т.Жавхлантөгс

Шүүгчийн туслах

I

2

Завхан аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

Б.Баттулга

Мэдээлэл технологийн мэргэжилтэн

II

3

Нийслэлийн захиргааны хэргийн анхан шатны шүүх

Л.Батбаатар

Шүүгч

III

 


Улсын Дээд шүүхийн тамирчин Т.Жавхлантөгс

 


Завхан аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн тамирчин Б.Баттулга

 


Нийслэлийн захиргааны хэргийн анхан шатны шүүхийн тамирчин Л.Батбаатар

 

Ширээний теннис: Эмэгтэй

Д/д

Байгууллагын нэр

Тамирчны овог, нэр

Албан тушаал

 

Байр

1

Дорнод аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

С.Ганчимэг

Ерөнхий шүүгч

I

2

Баянгол Хан-Уул Сонгинохайрхан дүүргийн иргэний хэргийн анхан шатны шүүх

Ж.Эрдэнэчимэг

Шүүгч

II

3

Увс аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

Г.Батзаяа

Шүүгчийн

туслах

III

 


Дорнод аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн тамирчин С.Ганчимэг

 


Баянгол Хан-Уул Сонгинохайрхан дүүргийн иргэний хэргийн анхан шатны шүүхийн тамирчин Ж.Эрдэнэчимэг

 


Увс аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн тамирчин Г.Батзаяа

 

Гар бөмбөг: Эрэгтэй

Д/д

Байгууллагын нэр

Багийн ахлагчийн нэр

Байр

1

Ховд аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

М.Нямбаяр

I

2

Улсын Дээд шүүх

Б.Цогт

II

3

Багануур, Багахангай, Налайх дүүргийн шүүх

Н.Баярсүрэн

III

 


Ховд аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн баг

 


Улсын Дээд шүүхийн баг

 


Багануур, Багахангай, Налайх дүүргийн шүүхийн баг

 

Гар бөмбөгийн эрэгтэй шилдэг тоглогч:


Ховд аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн Архив бичиг хэргийн эрхлэгч Баатаржав овогтой Мөнх-Эрдэнэ, Хувийн дугаар № 03

 

Гар бөмбөг: Эмэгтэй

Д/д

Байгууллагын нэр

Багийн ахлагчийн нэр

Байр

1

Баянхонгор аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

Ж.Энхбат

I

2

Сүхбаатар аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

С.Насанбуян

II

3

Завхан аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

Б.Намхайдорж

III

 


Баянхонгор аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн баг

 


Сүхбаатар аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн баг

 


Завхан аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн баг

 

Гар бөмбөгийн эмэгтэй шилдэг тоглогч: 


Баянхонгор аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүхийн шүүх хуралдааны нарийн бичгийн дарга Баяраа овогтой Соёлмаа, хувийн дугаар № 11

 

Сагсан бөмбөг: Эрэгтэй

Д/д

Байгууллагын нэр

Багийн ахлагчийн нэр

Байр

1

Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Эрүүгийн хэргийн анхан шатны шүүх

С.Батгэрэл

I

2

Улсын Дээд шүүх

Б.Цогт

II

3

Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Иргэний хэргийн анхан шатны шүүх

Э.Батмөнх

III

 


Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Эрүүгийн хэргийн анхан шатны шүүхийн баг

 


Улсын Дээд шүүхийн баг

 


Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Иргэний хэргийн анхан шатны шүүхийн баг

 

Сагсан бөмбөгийн эрэгтэй шилдэг тоглогч:


Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Эрүүгийн хэргийн анхан шатны шүүхийн бичиг хүргэгч Болдбаатар овогтой Билгүүн,  Хувийн дугаар №04


Сагсан бөмбөг: Эмэгтэй

Д/д

Байгууллагын нэр

Багийн ахлагчийн нэр

Байр

1

Улсын Дээд шүүх

О.Батсүх

I

2

Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Иргэний хэргийн анхан шатны шүүх

Ө.Уянга

II

3

Нийслэл дэх Захиргааны хэргийн анхан шатны шүүх

А.Насандэлгэр

III

 


Улсын Дээд шүүхийн баг

 


Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Иргэний хэргийн анхан шатны шүүхийн баг

 


Нийслэл дэх Захиргааны хэргийн анхан шатны шүүхийн баг

 

Сагсан бөмбөгийн эмэгтэй шилдэг тоглогч:


Улсын Дээд шүүхийн шүүх хуралдааны нарийн бичгийн дарга Идэрцэнгэл овогтой Хажидмаа. Хувийн дугаар №01

 

Спортын зэрэг хүртсэн тамирчид:

 

Д/д

Овог, нэр

Шүүхийн нэр

Албан тушаал

Спортын зэрэг

1

Д.Нарантуяа

Дархан-Уул аймгийн захиргааны хэргийн анхан шатны шүүх

Ерөнхий шүүгч

Гар бөмбөгийн 1-р зэрэг

2

Б.Цэрэнханд

Сүхбаатар аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

Шүүгч

Гар бөмбөгийн 1-р зэрэг

3

Б.Төрбат

Налайх дүүргийн шүүх

Жолооч

Гар бөмбөгийн 1-р зэрэг

4

Б.Дүүрэнжаргал

Улсын Дээд шүүх

Дотоод ажил хариуцсан шинжээч

Сагсан бөмбөгийн
1-р зэрэг

5

О.Батсүх

Улсын Дээд шүүх

Шүүгчийн туслах

Сагсан бөмбөгийн
1-р зэрэг

6

Х.Тасхым

Баян-Өлгий аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

Шүүгчийн туслах

Сагсан бөмбөгийн
1-р зэрэг

7

А.Ахмерей

Баян-Өлгий аймаг дахь анхан болон давж заалдах шатны шүүх

Мэдээлэл лавлагааны мэргэжилтэн

Сагсан бөмбөгийн
1-р зэрэг

8

С.Бадамцэцэг

Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Иргэний хэргийн анхан шатны шүүх

Шүүх хуралдааны нарийн бичгийн дарга

Сагсан бөмбөгийн
1-р зэрэг

 


Дархан-Уул аймгийн захиргааны хэргийн анхан шатны шүүхийн ерөнхий шүүгч Д.Нарантуяа

 


Сүхбаатар аймаг дахь Захиргааны хэргийн анхан шатны шүүхийн шүүгч Б.Цэрэнханд

 


Налайх дүүргийн Эрүүгийн хэргийн анхан шатны шүүхийн жолооч Б.Төрбат

 


Улсын Дээд шүүхийн Дотоод ажил хариуцсан шинжээч Б.Дүүрэнжаргал

 


Улсын Дээд шүүхийн Захиргааны хэргийн танхимын тэргүүний туслах О.Батсүх

 


Баян-Өлгий аймаг дахь Эрүүгийн хэргийн анхан шатны шүүхийн мэдээлэл лавлагааны мэргэжилтэн А.Ахмерей

 


Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн Иргэний хэргийн анхан шатны шүүхийн шүүх хуралдааны нарийн бичгийн дарга С.Бадамцэцэг

 

Шилдэг хөгжөөн дэмжигч: Нийслэл дэх захиргааны хэргийн анхан шатны шүүх

 

“Шүүхийн спортын их наадам-2016” тэмцээний багийн нийлбэр онооны дүн:

Шүүхийн нэр

Тэмцээний төрөл тус бүрийн оноо

Нийт  оноо

Байр

Шатар эр

Шатар эм

Теннис эр

Теннис эм

Гар бөмбөг эр

Гар бөмбөг эм

Сагсан бөмбөг эр

Сагсан бөмбөг эм

Улсын Дээд шүүх

3

1

1

17

2

9

2

1

36

1

Дорнод аймаг дахь АБДЗШШ

5

9

9

1

9

9

9

9

60

2

Нийслэлийн Баянгол, Хан-Уул, Сонгинохайрхан дүүргийн эрүүгийн хэргийн анхан шатны шүүх

5

5

5

9

9

9

4

18

64

3

Нийслэлийн Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн иргэний хэргийн анхан шатны шүүх

17

2

18

17

5

5

3

2

69

4

Завхан аймаг дахь АБДЗШШ

17

3

2

9

17

3

5

17

73

5

Нийслэлийн эрүү, иргэний хэргийн давж заалдах шатны шүүх

2

17

5

4

9

17

17

5

76

6

Ховд аймаг дахь АБДЗШШ

9

9

5

18

1

17

9

9

77

7

Нийслэл дэх Захиргааны хэргийн анхан шатны шүүх

17

9

3

9

17

5

17

3

80

8

Баянхонгор аймаг дахь АБДЗШШ

9

17

9

9

9

1

9

18

81

9

Сүхбаатар аймаг дахь АБДЗШШ

9

17

9

5

18

2

18

5

83

10

Өвөрхангай аймаг дахь АБДЗШШ

9

4

17

18

5

5

9

17

84

11

Багануур, Багахангай, Налайх дүүргийн шүүх

17

9

17

17

3

9

5

9

86

12

Төв аймаг дахь АБДЗШШ

4

9

9

18

18

5

18

9

90

13

Нийслэлийн Баянгол, Хан-Уул, Сонгинохайрхан дүүргийн иргэний хэргийн анхан шатны шүүх

9

17

18

2

18

18

9

4

95

14

Говьсүмбэр аймаг дахь АБДЗШШ

17

9

17

9

17

9

9

9

96

15

Өмнөговь аймаг дахь АБДЗШШ

17

5

9

18

9

17

5

17

97

16

Нийслэлийн Баянзүрх, Сүхбаатар, Чингэлтэй дүүргийн эрүүгийн хэргийн анхан шатны шүүх

17

17

4

9

17

17

1

17

99

17

Хэнтий аймаг дахь АБДЗШШ

9

5

9

17

17

17

17

9

100

18

Шүүхийн Ерөнхий зөвлөл

1

17

17

5

18

9

18

17

102

19

Увс аймаг дахь АБДЗШШ

17

17

18

3

18

9

18

5

105

20

Дундговь аймаг дахь АБДЗШШ

17

17

18

5

5

9

17

18

106

21

Дархан-Уул аймаг дахь АБДЗШШ

17

5

17

9

17

18

17

9

109

22

Сэлэнгэ аймаг дахь АБДЗШШ

17

17

9

9

4

17

18

18

109

23

Орхон аймаг дахь АБДЗШШ

9

9

17

18

31

4

17

5

110

24

Говь-Алтай аймаг дахь АБДЗШШ

9

17

18

17

5

17

9

18

110

25

Дорноговь аймаг дахь АБДЗШШ

17

9

18

17

18

18

9

9

115

26

Захиргааны хэргийн давж заалдах шатны шүүх

17

17

18

5

9

17

18

17

118

27

Архангай аймаг дахь АБДЗШШ

17

17

9

18

9

18

17

17

122

28

Булган аймаг дахь АБДЗШШ

5

17

9

17

9

18

18

31

124

29

Хөвсгөл аймаг дахь АБДЗШШ

5

17

17

17

17

18

18

17

126

30

Баян-Өлгий аймаг дахь АБДЗШШ

17

17

17

18

17

18

5

18

127

31